Nano Gümüş Sülfadiazin ve Nano Benzalkonyum Klorür İçeren Dezenfektanların Biyofilme Etkisi Üzerine Bilimsel Araştırmalar

Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi’nde yayınlanan “Nanoteknolojik Dezenfektanların Heterotrofik biyofilmler üzerine etkisi” adlı makaleye göre, nano benzalkonyum klorür ve nano gümüş sülfadiazin içeren dezenfektanların biyofilm tabakası üzerine etkileri karşılaştırılmıştır. Kontrol çelik kuponları üzerinde yapılan deneyde, dezenfektanların yüzeylere tutunma etkileri araştırılmıştır.

Nano benzalkonyum klorür ve nano gümüş sülfadiazinle kaplanmış yüzeylerin, bu maddelerden herhangi biriyle kaplanmamış yüzeylere göre anlamlı düzeyde daha az mikroorganizma barındırdığı tespit edilmiştir. Yine aynı makalede yer alan bulgulara göre, benzalkonyum klorür ile kaplanmış yüzeylerin, gümüş sülfadiazin kullanılarak kaplanan yüzeylere göre, anlamlı düzeyde daha az mikroorganizma barındırdığı bildirilmiştir. Dezenfektanlarda kullanılacak aktif maddelerin biyofilm üzerindeki etkililiğini araştıran makale, yayınlandığı 2018 yılına kadar heterotrofik biyofilmler üzerine ve ölü/canlı sayımı metodu kullanılarak sağlaması yapılan tek çalışma olma özelliği de taşımaktadır.

Şirketimiz dezenfekte uygulamalarında Benzalkonyum Klorür içeren dezenfektanlar kullanmaktadır.